Wątki
menu      vlatanie
menu      budowa motoroweru Karta motorowerową
menu      budowa stawu kolanowego oraz jego urazy
menu      budowa wiaduktu przy Makro Kraków
menu      Budowa atomu wodoru według Bohra
menu      Budowa kręgosłupa szyjnego we wszystkich płaszczyznach
menu      Budowa grila i wędzarni‎ jakie materiały
menu      budowanie garażu blaszanego-jakie pozwolenia
 • europejskiej karty ubezpieczenia
 • jazda konna galeria
 • gary stretch
 • kts;bosch
 • obrazki na status gg
 • vlatanie

  Temat: Hatsan ale jaki?
  Witam, dopiero zaistniałem na forum. Będę monotematyczny i zadam pytanie jakiego Hatsana kupić. Oczywiscie zapoznałem się z różnymi opiniami przed rozpoczęciem nowego tematu. Teraz fakty:
  1. Moje doswiadczenia z bronią:
  W dzieciństwie ( przełom lat 70/80 ) wiatrówki IŻ - 22 i Łucznik wz.70 w szkole sredniej łucznik wz.87 oraz różne modele kbks
  Przez 17 lat służby w WP praktycznie wszystko co strzela i było na wyposażeniu wojsk zmechanizowanych ( ulubiona broń kbkAKM/AKMS i SWD pierwszej generacji )
  Obecnie w pneumatykach posiadam chinola zwanego Lider 31 którego kupiłem w celach poglądowych do grzebania w nim dla sprawdzenia czy sam dam sobie radę w warunkach zacisznej domowej emerytury ale Lider to nie Hatsan.
  Teraz czemu ta prezentacja. Chcę uniknąć rad kup Slavie albo HW lub Gamo lub jakąś delikatną wiatróweczkę dla amatora. amatorem w wiatrówkach jestem fakt, w strzelaniu nie.
  2. Dlaczego Hatsan i jaki:
  Moje zainteresowania dotyczą modeli 95,125,135 tylko i wyłacznie i bez ( przynajmniej w pierwszym etapie użytkowania ) dostosowywania ich do klasy FT do jakiej podobno zostały zbudowane przez producenta. Wymienione Hatsany ,,kopią'' takie są opinie. Uważam że maja kopać, wiatrówka pozostaje zawsze sprzętem szkoleniowym, majacym na celu przygotować kogoś do strzelania z broni bojowej lub myśliwskiej. W moim przypadku chcę stosunkowo tanim kosztem utrzymywać odpowiednią kondycje strzelecką ponieważ eksploatacja pneumatyka zawsze jest tańsza niż broni palnej. No tak ale czy w przypadku wymienionych modeli Hatsana.I tu moje pierwsze pytanie jaki kaliber i w którym modelu polecacie. Ogólne opinie są takie że pozostając w limicie 4,5mm się ,,dusi'' i nie wykorzystuje swojego potencjału. 6,35mm ,,nie leci'' tu się akurat zgodzę, czy wybór 5,5mm bedzie najbardziej optymalny? Wiem że dla 5.5 znos jest oczywiście większy przez co 22 traci na zasięgu w stosunku do 4,5/177 ale zamierzam strzelać na 10,25 i 50m do tarcz sportowych adekwatnych do odległości i do max 70m sylwetkowych. Do strzelania powyżej 100m są inne zabawki. Mity o celnym strzelaniu z Hatsanów powyżej 100m to sobie darujmy.
  3. Optyka:
  Mam lunetę 4x32 Walther model 8 który dawał radę na kbks ale wiadomo że celowniki optyczne od broni palnej potrafią się posypać na mocnej wiatrówce. Czy przy zastosowaniu montażu jednoczęsciowego ( jaki polecacie? ) wymieniony model celownika wytrzyma Hatsana czy może jestem zmuszony przy wyborze Hatsana kupować celownik na Białorusi lub Ukrainie ( np. PSO-14 ) . Myślałem równiez o zakupie Hatsana 85 ale własnie wyfrezowane nacięcia będące namiastką szyny montażowej mnie nie przekonują. Do montazu musi być szyna w 11 lub 22 i właśnie te wyfrezowana szyna skreśliła model 85 a szkoda bo fajny.
  4. Awarjność:
  Jakieś rady? zakładam że kupuję któryś z wymienionych modeli robie tzw. przegląd zerowy ale nie poprawiam fabryki poza podstawowymi rzeczami czyli pozbywam się nadmiaru smaru, regulacja śrub, wysypanie opiłków itp. Bardziej intersuje mnie bezawaryjność poszczególnych modeli. Przykładowo: łoże w 125 ze wzgledu na budowę bedzie działać rezonansowo ale czy drewienko w 135 lub 95 nie bedzie sie odkształcać lub pękać i jaka jest jego podatność na warunki atmosferyczne. Oczywiście nie zamierzam używać Hatsana na współczesnym polu walki ale strzelam na strzelnicy w każdych warunkach atmosferycznych bo im cięższe tym większa frajda. W modelach 125 i 135 bardzo nie podoba mi się bezpiecznik za to w 95 jest w miare budzący zaufanie. Ogólnie chcę w Hatsanie kupić model który bez poprawiania przez okres roku bedzie najmniej awaryjny ( długość gwarancji )
  5. Spust:
  Bardzo istotna sprawa. Modele 55 do 85 pozostające podobno ( z tych miałem w rękach tylko 85 ) tym samym mechanizmem, różnica to łoża kolby i ,,wodotryski '', to bardzo twarde spusty. Potrzebuję sprzęt z spustem dwuoporowym. Na forach w temacie 125 regulacja spustu podobno wieje dramatem nie wiem jak jest w przypadku 135 i 95.

  Wstępnie tyle i tak przydługo, pozdrawiam
  Źródło: e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=5274  Design by flankerds.com